بازی

یبابان تا بیابان در غبار است

                                        چراغ چشمها در انتظار است

غبار هر بیابان را سواری است

                                       غبار این بیابان بی سوار است

                                                           فریدون مشیری

سلام.

راستش به دلیل گرفتاری و در دسترس نبودن اینترنت، دعوت خانم بهره مند عزیز  را برای بازی دیر لبیک گفتم ولی خوشحالم که در بازی شرکت کردم. چون شعر نداشتم و این بازی بهانه ای شد که این بار بدون شعر آپ کنم.

من میتونم زندگی و وجود خودم رو تو چند کلمه خلاصه کنم: ادبیات، سفر، عشق و آرامش

اما مشروح خبر:

1-فرزند ارشد یه خانواده چهار فرزندی. متولد 28 اسفند پنجاه و نه. قد 182. وزن 80 (البته برابر آخرین گزارشات.) تا چهارم ابتدایی تهران؛ تو یک محله معمولی، به جز ماههای بمب باران که آمدیم شهریار و پدرمان باغی در شهریار خرید و بعد هم خانه را منتقل کردیم به این منطقه سبز و خوش آب و هوا که واقعا دوستش دارم. تمام دوره تحصیل (تا دانشگاه) شاگرد اول بودم و همین هم باعث شد دبیرستان رشته ریاضی بخونم. سال دوم به خاطر عشق به ادبیات می خواستم تغییر رشته بدم و برم ادبیات ولی وقتی با دبیر ادبیاتمون مشورت کردم زد زیر گریه و بعد از کلی عصبانیت مجبورم کرد برای اینکه مثل اون بیچاره نشم رشته ریاضی را ادامه بدم.

 دانشگاه می خواستم کامپیوتر بخونم که صنایع قبول شدم و البته با عشق فراوان رشته مهندسی صنایع را که بهش میگفتن گلابی در 5 سال تموم کردم. ولی آخرش عشق ادبیات ولم نکرد و فوق ادبیات قبول شدم؛ و قصد دارم در همین رشته ادامه بدم.

اولین کتابی که تو زندگیم خریدم دیوان حافظ بود. 10 سالم بود و اشتباهی به جای بوستان سعدی خریدمش. ولی هنوزم دارمش و شاید یکی از دلایل عشقم به شعر و مخصوصا حافظ همین اشتباه ساده بود. وزن وقافیه را هم با حفظ کردن حافظ یاد گرفتم.

اولین شعرم رو که بعد از فوت مادر نزدیکترین دوستم گفتم. مربوط به 72 میشه و بر عکس بعضی از دوستان که گفتند اوایل از شعر کلاسیک بدشون میومده؛ کلاسیک هم بود.

حافظ و سعدی و مولوی و فردوسی را از قدیمیها و شاملو و قیصر و بهمنی و سایه و منزوی و فروغ و مشیری و... را از جدیدی ها دوست دارم.

2- از کلاس اول ابتدایی خطم بد بود و هیچ کدام از معلمها نتونست این مساله را حل کنه. به همه جریمه های سنگین میدادند و تنبیهشان می کردند تا خطشون خوب بشه ولی چون من درسم خوب بود کاری باهام نداشتند و خطم بد ماند.

توی دورانی که دوستام نامه های عاشقانه رد و بدل می کردند من به فکر سیاست و فرهنگ و اصلاحات و جامعه و از این جور چرندیات بودم و مجال نشد تا اونجا هم خطم رو خوب کنم.

4- عاشق مسافرتم. هیچ چیزی را بیشتر از مسافرت دوست ندارم. تا حالا به هیچ پیشنهاد مسافرتی نه نگفتم. شب هوس میکنم جایی برم و فردا میرم. شاید به جز شعر و ادبیات همه چیز را به خاطر مسافرت و گشت و گذار دوست دارم. پول به قدری که دنیا را بگردم. ماشین: پرادو که بشه باهاش راحت مسافرت کرد. دوست: کسی که پای سفر (و شعر) باشه و...

توی ورزشها هم شنا و کوهنوردی را دوست دارم. مخصوصا کوه برفی را. با اولین برفی که بباره میرم کوه و تا وقتی برف باشه سعی میکنم هر هفته برم.

از ساز ها گیتار را دوست دارم و سعی میکنم باهاش همراه باشم. حتی وقتی که دارم دقیق ترین کارها را انجام میدم موسیقی گوش میدم. خیلی از خواننده ها را دوست دارم ولی اگر قرار باشه یه خواننده انتخاب کنم: از سنتی ها شهرام ناظری و از اونور آبی ها قمیشی ...

5- از لحاظ روحی: دور و وریها میگن کمی مغرورم. شایدم بیشتر از کمی هم باشم. ولی دوست ندارم زیر دست کسی کار کنم و هیچ وقت هم نکردم؛ به جز توی خدمت. به خاطر همین خدمت برام خیلی خیلی سخت بود.

 سعی میکنم اصلا حرص گذشته و آینده را نخورم. فلسفه زندگیم فلسفه خیامی و حافظانه است. با اینکه برای پنجاه سال آیندم برنامه دارم ولی انگار نه انگار؛ هر کاری که خوشم بیاد و لذت بخش باشه انجام میدم.

اما دعوت هام؛

 اینها که من تا اخرین لحظه ندیدم در بازی شرکت کرده باشند:

- محسن اشتیاقی

- صالح دروند 

- علیرضا بدیع

                                                        شاد باشید و پیروز

/ 41 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پيروز

با سلام . درود و تشکر از اینکه به نوشته های من در پیروز سر زدید . با تشکر دوستدار شما پیروز

محدثه

خيلی قشنگ بود واست آرزوی موفقيت می کنم

مريم

عقايد خيلي جالبي داري ۀ اما نظرت را راجع به مذهب ننوشته بودي .

حاتمی نسب

سلام مهربان با يک رباعی بروزم تشريف بياوريد...

محسن رضوی

درود ! اين بازی هم خوب کار جدی می کند من ليکت را اضافه کردم ...

سعيد يوبال

سلام عزيز با تبادل لینک موافقی؟ ضمنا با يك نوشتار و يك غزل تازه ام. مي آيي؟ سعيد يوبال

شقايق زعفری

سلام و درود.... وبلاگ "به آفرید" با غریبه به روز شد.... منتظر نظرات خوب شما هستم