بانوی مه گرفته

                  

امسال نمایشگاه کتاب نرفتم؛ به هزار و یک دلیل، و یکیش اینکه با خودم گفتم به جای اینکه مثل پارسال برم توی اون صحرای محشر صبح تا شب تو گرما لَه‌لَه بزنم و چند تا کتاب با 10% تخفیف بخرم بعد از نمایشگاه تمیز و مرتب میرم انقلاب و هرکتاب جدیدی که امسال آمده بود با فراغ بال و راحت و آسوده می‌خرم و بر می‌گردم.

تخفیف را هم میگذارم به حساب ناهاری که باید می‌خوردم و کرایه و خستگی نمایشگاه رفتن در مصلا؛ باز هم کلّی آدم منتفع میشه.

 

به هر حال غرض اینکه درنمایشگاه امسال مجموعه غزل‌های دوست عزیز نازنینم احسان قدیمی؛ با عنوان سمت سرازیر پایتخت منتشر شد و جامعه‌ی شعر شهرستان شهریار را کلّی خوشحال کرد.

هرچند جای چند غزل که در ممیزی گیر کردند در مجموعه خالی است؛ ولی مجموعه، یک مجموعه‌ی نسبتاً خوب با غزل‌هایی جالب توجه است که باید به عنوان اولین مجموعه‌ی یک شاعر جوان و توانا توسط جامعه‌ی شعری و ادبی کشور مورد نقد و بررسی قرار بگیره.

                                      مجموعه شعر "سمت سرازیر پایتخت" از احسان قدیمی

مجموعه در 50 صفحه و در 3000 نسخه توسط نشر پرنده؛ به قیمت 1000 تومان عرضه شده.

 

دوستان عزیز جهت دریافت کتاب می‌توانند با شماره تلفن: 09123955461 (آقای هادی خورشاهیان) تماس بگیرند؛ یا نشانی خودشان را همین‌جا برای من بگذارند تا بصورت رایگان حضورشون ارسال بشه. (برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ پایتخت غزل سر بزنید :http://ehsanghadimi.blogfa.com)

 

امیدوارم دوستان عزیز شاعر و خبرنگار و مطبوعاتی و... که تریبونی دارند با سکوت از کنار این کتاب عبور نکنند و با نقد و نظر خودشون شاعر را در گرفتنِ بازخورد جامعه‌ی ادبی کمک کنند؛ تا در جامعه‌ای که "با سکوت برگزار کردن رخ‌دادهای ادبی" متأسفانه داره اپیدمی ‌میشه؛ هم نقاط ضعف شعرها مشخّص و برطرف بشه و هم شاعر با دلگرمی بیشتر به سمت مجموعه‌ی بعدیش قدم برداره.

                            احسان قدیمی

اوایل تابستان یک جلسه نقد و بررسی کتاب (احتمالا در شهریار) برگزار میشه؛ که همه دوستان دعوتند. هر کدام از دوستان که نقدی نوشت لطفاً به بنده یا آقای خورشاهیان یه خبری بده تا در جلسه‌ی نقد و بررسی وقت براش در نظر گرفته بشه.

 

جدا از کتاب‌هایی که به دوستان شاعر هدیه میشه؛ برای خرید کتاب هم که می‌توانید با جناب خورشاهیان تماس بگیرید. جهت خرید های بیش از 5 نسخه تخفیف 40 درصدی در نظر گرفته شده است.

 

اما دو شعر از این مجموعه:

 

بانوی مه گرفته

بی معرفت شدی و سلام مرا ببین

با سر جواب دادی و گفتم: فقط همین؟!!

 

بانوی پشت پنجره را حس نمی‌کنی

باران مه گرفته‌ی این بیت چندمین

 

اصلاً بیا و خط بزن این بیت را و بعد

اسم مرا کنار همین نقطه‌ها بچین...

 

اصلاً بیا و لفظ قلم دوست دارمت

آشفته و شکسته تر از مرد نقطه‌چین...

 

خط می‌زنم تو را و خودم را و عشق را

مستم بیا و این قلمم را بزن زمین

 

دست خودم که نیست برو پیش من نمان

من پشت پا به بخت خودم می‌زنم همین...

 

 

سمت سرازیر پایتخت

دختر، کشیده، گیجی مردم، پیاده رو

لب های گُر گرفته و گرمای پالتو

 

شال و هویج و دکمه شلوار قهوه ای

کبریت نم کشیده و برفی که سال نو

 

نم نم نشسته روی سرت گریه می کنم

لطفاً کمک کنید به حقِّ وِتو!! وَ تو

 

از بوی سینه های پدر سیر می شوی

سنگر بگیر پشت تریبون، الو... الو...!

 

الله اکبر! این غزل از متن خارج است

الا کلنگ و مستی بعد از تلوتلو

 

قِل می خورد به سمت سرازیر پایتخت

پاهای سرد و مضطربم! تند تر بدو

 

لعنت به هر چه کوچه‌ی بن بست و کیف پول

لعنت به رخت عید و به آجیل سال نو

 

امسال هم به رحمت عالی‌ست مستدام

این بوته‌ی خیار زمینی که رفته وُ

 

آنجا تر از همیشه به تو فکر می‌کند

کبریت‌های پشت سر هم ... نرو نرو

 

لبخند روی لب، و کسی رد نمی شود

مردی که قد کشیده کنارِ... پیاده... شو!!

 

این عکسها را هم در سایت شهریاریها ببینید.

 

/ 15 نظر / 70 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ذوالفقار شریعت

سلام جناب نقوی ممنون می شم . خوزستان - بندر امام - خ معلم - کتابفروشی امیرکبیر

مهدی کوه پیما

من : حالا تمام دنیا یکباره بر سرم خراب شد ! هیچ : کلمه ای که ماهیت نیستی و نبودن را در خود حل کرده است ! هیچوقت نبودن ( همیشه نیستی ) : کسی است که دنیا یکباره بر سرش خراب شود ( من ) ! من + هیچ = کسی که هیچوقت نبود ! تا حالا شده زنده زنده تو قبر دفنت کنند ؟ تو گورستان آرزوهات ؟ پس......... 1) با یک غزل و دو رباعی به روزم 2) حتما بیا ومرا نقد کن و بکوب ! 3) به روز شدید حتما خبرم کنید ، می خواهم چیزهای جدیتر و بهتری از شما یاد بگیرم درد نوشته هایم مرهم نمی خواهند ، نمک پاش باش و بر زخمهای تنم نمک بپاش چشمم صدای آمدنتان را انتظار می کشد ، چون " تنها صداست که می ماند .... "

محسن تاجیک

wooooooowچی میگی!!! خیلی خوشحال شدم.. از طرف من به احسان تبریک بگو. منهم با یک کار سپید به روزم و منتظر.. فقط اگر به دیدن من آمدی برای من ای مهربان طناب بیاور ویک چهارپایه که از آن به ازدحام کوچه ی خوشبخت بپرم!! یاحق... راستی سلام[گل]

محقق

سلام بزرگوار موفق باشید[گل]

هيج

سلام . امروز ( به عبارت دقيق تر ديروز ) بعد از مدتها تونستم با جيم زدن از خدمت بلا نسبت مقدس سربازي تو شب شعر شركت كنم و اونجا شنيدم كه اين كتاب فقط 300 جلد چاپ شده . بنازم به بازار داغ كتاب ! من سه بار رفتم نمايشگاه كتاب اما خيلي دست پر برنگشتم اميدوارم دو هفته ي ديگه باز هم تو شب شعر شركت كنم . موفق باشيد

مهدی کوه پیما

سلام دوست خوبم ممنونم از لطف بیکرانت موفق و پیروز باشی

غغاری

سلام عزیز طبق معمول کار زیاد است و وقت کم. از قول من هم به این دوست عزیز بابت انتشار کتابش تبریک بگو[گل]

محسن تاجیک

سلام امید جان.. کارت عروسیت رو دیدم و راستشو بخوای بت حسودیم شد.. دستتو بذار زیر سر ما حاجی[لبخند] [گل]میگم کم پیدایی! بابا نترس نمیایم عروسیت, بیا خودت رو ببینیم!! شوخی میکنم. میدونم که سرت خیلی شلوغه. اگه کمکی از دست من بر میاد حتمن بگو.. دعا میکنم که زندگیت عاشقانه باشه.. یاحق[گل]